Skitur med Club 222

 

Hvornår - Uge 7 i 2022 – tirsdag d. 15-02-22 til søndag d. 20-02-22

Hvor – Østrig, Neukirchen (Gasthof Venedigerblick)

Pris for børn – 3700,-

Pris for voksne – 4400,-
Der er kun 25 pladser på turen, så det er først til mølle i forhold til booking. Sidste tilmelding d. 30-09-21.

 

Prisen inkluderer:

· 3 overnatninger

· Halvpension (morgenmad og aftensmad)

· 4 dages liftkort t.o.m årgang 2002

· 4 dages skileje og skihjelm (obligatorisk i Østrig for unge under 15 år)

· Busrejse - Neukirchen t/r med Østrigsruten

· Skiskole for alle børn, både øvede og begynder

Ophold
3-stjernet hotel/gasthof cirka 1.500 meter fra Neukirchen. Vi indkvarteres i flersengsværelser. Alle værelser er med bad/toilet, TV og balkon. Hotellet har kapacitet til cirka 75 personer, og der findes desuden restaurant og opholdslokale. Med gode sneforhold kan vi ad dalpisten køre direkte til hotellets dør.

Skifakta

Skiområdet har ca. 75 km. pister (35 km. blå / 30 km. røde / 10 km. sorte) og er beliggende i 1.600 til 2.130 m. højde. Selvom der er mange forskellige pister i området, er det et meget overskueligt område, hvilket gør I hurtigt føler jer hjemme i området. Der er i alt 19 lifte. 5 kabinebaner, 4 stolelifte, 10 slæbelifte. Et godt skiområde til grupper på forskelligt niveau. Start- og slutstedet er fælles, uanset hvor man løber på ski. Området er meget snesikkert og både begyndere og øvede starter skidagen på toppen af bjerget. Der er halfpipe til snowboardere, familiepark. Verdens længste kælkepiste er i Neukirchen, ca. 14 km. lang og kan absolut anbefales.

Betaling:

· 1. rate – 1000,- betaling i september

· 2. rate – 900,- betaling i oktober

· 3. rate – 900,- betaling i november

· 4. rate – 900,- betaling i december

· Tilmelding er bindende. Og depositum tilbagebetales ikke ved evt. afbud. (depositum 1000,-)

Betaling af skituren skal ske på Gladsaxekortet i klubbens køkken.

Forældre/søskende:
Ligesom sidste år, vil det være muligt som forældre og søskende at deltage. Dog har vi et begrænset antal pladser til forældre og søskende. Så hvis du tænker, at det er tiltalende, så kom ned i klubben og tag en snak med Jønse eller Thomas, om det er en mulighed.

Skiskole:
Der er obligatorisk skiskole for alle, som tager med på turen. Hvis du er øvet og har stået på ski før, så kommer du på et øvet hold. De øvede vil få et grundigt kursus i, hvordan de kan forbedre deres skikundskaber. For nybegynderne er der ligeledes skiskole, hvor de vil lære grundbegreberne i at stå på ski. Der er på begge hold professionelle skiinstruktører, som står for skiskolen.

Skiskole for nybegyndere: onsdag (hele dagen) & torsdag (formiddag)
Skiskole for øvede: onsdag (hele dagen)

OBS
Depositum - Liftkort 2 euro
Dokumenter – Pas, blå EU-sygesikring, valuta, rejseforsikring

Se detaljeret program ved at klikke HER